Wczytywanie...

Praca Gniezno — aktualne oferty pracy w Gnieźnie

Jobsfera Poznań

Praca w Gnieźnie czeka głównie w przemyśle, bo miasto jest siedzibą wielu zakładów produkcyjnych. Niemniej nie tylko ta branża aktywnie pozyskuje tu pracowników. Jak wygląda rynek zatrudnienia w Gnieźnie, gdzie szukać najlepszych ofert i ile można zarobić?

Gniezno – podstawowe informacje

Gniezno jest szóstym pod względem liczby ludności miastem w województwie wielkopolskim. To ważny ośrodek przemysłowy regionu, znaczący węzeł komunikacyjny, a także lokalne centrum handlowe, usługowe i produkcyjne.

Z uwagi na historię Gniezna, silnie związaną z początkami państwa polskiego, ciekawą ofertę kulturalną i sportową miasta, a także bogatą bazę noclegową, Gniezno rokrocznie odwiedza tysiące turystów, co także znacząco wpływa na lokalny rynek pracy.

To właśnie tutaj odbywają się imprezy takie jak Królewski Festiwal Artystyczny czy Festiwal Filmowy OFFeliada. Zwiedzający mogą także udać się do muzeów, np. Muzeum Początków Państwa Polskiego i obiektów sakralnych, a także obejrzeć tamtejsze zabytki i pomniki, np. Gnieźnieńską Starówkę czy Parowozownię.

Szukam pracy Gniezno – struktura zatrudnienia i rynek pracy

Istotne znaczenie dla gospodarki Gniezna ma zwłaszcza przemysł spożywczy, odzieżowy, chemiczny oraz elektromaszynowy, co nie powinno się zmienić w 2023 roku. Działalność produkcyjna i budownictwo grupują 30,5 % wszystkich pracowników (dane Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2021).

Usługi zapewniają zatrudnienie 21,7% aktywnych zawodowo mieszkańców. W strukturze zatrudnienia Gniezna wciąż stosunkowo dużą część, bo 19,5%, zajmuje sektor rolniczy. Działalność finansową prowadzi natomiast 1,6% wszystkich pracowników.

Pracy w Gnieźnie szukają także mieszkańcy okolicznych gmin. Jest to dla nich relatywnie atrakcyjny rynek pracy w regionie. Saldo osób przyjeżdżających do pracy w mieście i wyjeżdżających do miejsc zatrudnienia położonych poza Gnieznem wciąż jest dodatnie.

Praca w Gnieźnie: bezrobocie – ile wynosi?

Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie podaje, że w październiku 2022 roku stopa bezrobocia w powiecie gnieźnieńskim wyniosła 4%. To więcej niż w całym województwie wielkopolskim, które w tym czasie zanotowało stopę bezrobocia na poziomie 2,8%., ale mniej niż w skali ogólnokrajowej (stopa bezrobocia 5,1%).

Zarobki w Gnieźnie: najlepiej i najgorzej opłacane branże i stanowiska

W 2021 roku średnie miesięczne wynagrodzenie w Gnieźnie wyniosło 5,1 tys. zł brutto miesięcznie, co stanowiło 86% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogólnokrajowego. Statystyczny zarobek w mieście był mniejszy o około 200 zł również od mediany przeciętnych wynagrodzeń w skali całego województwa.

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak wynika, że w 2021 roku zarobki w Gnieźnie przegrały m.in. z przeciętnymi wypłatami pracownika z innych miast województwa wielkopolskiego, jakich jak Konin, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Piła i Poznań.

To samo źródło wskazuje także, że najlepiej opłacaną branżą w całym regionie okazała się informacja i komunikacja. Zapewniała zarobki na średnim poziomie 7,1 tys. zł brutto miesięcznie. Kolejne trzy miejsca zestawienia zajęła energetyka, a także przemysł ciężki i lekki. Tutaj wynagrodzenia mieściły się w zakresie od 6 do 6,4 tys. zł brutto miesięcznie.

Natomiast jedną z najbardziej dochodowych stanowisk okazała się m.in. posada głównego księgowego, który mógł liczyć na średnio 8,3 tys. zł brutto miesięcznie. Bardzo dobrze zarabiał również kierownik projektu. Mediana jego wynagrodzenia to 8 tys. zł brutto miesięcznie. Automatyk i konstruktor pobierali średnio 6,5 i 6,3 tys. zł brutto miesięcznie.

Specjalista ds. obsługi klienta i magazynier otrzymywali statystycznie 4,1 tys. zł brutto miesięcznie, a pracownik administracyjny 3,8 tys. zł brutto miesięcznie. Mediana zarobków księgowego oraz specjalisty ds. kard i płac wyniosła 5 tys. zł brutto miesięcznie. Nieco lepiej, bo około 5,5 i 5,1 tys. zł brutto miesięcznie, zarabiali specjaliści ds. handlowych oraz zaopatrzenia.

Najgorsze średnie wynagrodzeń badanie przypisało do branży usług dla ludności, sektora publicznego oraz kultury i sztuki. Tutaj statystyczne zarobki wyniosły od 4,1 do 4,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Najwięksi pracodawcy w Gnieźnie

Na terenie Gniezna działa obecnie około pięćdziesięciu zakładów przemysłowych i dużych przedsiębiorstw, które zapewniają liczne miejsca pracy. Najważniejsze firmy to m.in.:

 • Velux Polska — grupa Velux oraz jej spółki siostrzane należą do duńskiego holdingu VKR i są największym producentem oraz eksporterem okien dachowych w Polsce. Velux posiada dwie fabryki w Gnieźnie, gdzie produkowane są okna dachowe, a także komponenty z plastiku i okucia metalowe.
 • Kirchhoff Polska Sp. z o.o. – producent podzespołów samochodowych. Fabryka w Gnieźnie specjalizuje się w procesach zgrzewania i spawania metalowych elementów konstrukcyjnych podwozi i nadwozi w autach dostawczych oraz osobowych.
 • Jeremias Sp. z o.o. – producent systemów kominowych w sektorze mieszkaniowym, komercyjnym oraz przemysłowym.
 • Verallia Polska Sp. z o.o. – producent wysokiej jakości dekorowanego szkła.
 • Scanclimber Sp. z o.o. – producent systemów i urządzeń dostępu pionowego z napędem zębatkowym, na przykład podestów ruchomych masztowych samowznoszących, dźwigów przemysłowych, dźwigów specjalnych oraz dźwigów osobowych i towarowych.
 • Trepko S.A — producent zaawansowanych maszyn przemysłowych oraz urządzeń pakujących dla przemysłu spożywczego.
 • P.H.U Best-Pol — przedstawiciel firmy TEX YEAR Industries, czyli producenta klejów termotopliwych. W Gnieźnie znajduje się fabryka klejów, zautomatyzowanych systemów klejowych oraz aplikatorów ręcznych.
 • Tompla-Koperty Sp. z o.o. – największy producent kopert i opakowań firmowych w Europie, który posiada swój zakład w Gnieźnie.
 • Toshiba Carrier Air-Conditioning Europe Sp. z o.o. – to firma produkująca przemysłowe urządzenia chłodnicze i wentylacyjne.

Oferty pracy w Gnieźnie i okolicach – kogo poszukują pracodawcy?

Prognoza badania “Barometru Zawodów” dla Gniezna na rok 2023 jest bardzo optymistyczna dla pracowników. W całym powiecie gnieźnieńskim nie będzie funkcjonować zbyt wielu kandydatów chętnych do podjęcia zatrudnienia w żadnym z zawodów. Wiele branż dotknie natomiast deficyt siły roboczej.

Dla odpowiednio wykwalifikowanych osób oznacza to liczne oferty pracy z Gniezna i okolic. Niejedna rekrutacja dotyczy przede wszystkim fachowców technicznych. Wśród tej grupy pracodawcy najbardziej cenią doświadczenie, aktualne uprawnienia, szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności.

Tak zwana praca od ręki w Gnieźnie czeka w zawodzie związanym z branżą motoryzacyjną, produkcyjną, jak i ogólnobudowlaną. W mieście brakuje pracowników z każdego szczebla: pracowników fizycznych, specjalistów, inżynierów oraz kierowników. Duże zapotrzebowanie na kandydatów gotowych do pracy zwłaszcza także branża spedycyjna.

Potrzebni są m.in. kierowcy, magazynierzy i logistycy. Deficyt pracowników z Gniezna dotyka również ochronę zdrowia. Potrzebni są specjaliści z praktycznie każdego obszaru leczenia i opieki nad pacjentami. Również gnieźnieńska oświata przyjmie chętnie wielu nauczycieli i innych pracowników edukacji.

Nieustannie nie maleje zapotrzebowanie na specjalistów ds. IT. Ponadto niejedna firma z regionu poszukuje:

 • specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi,
 • cukiernika i piekarza,
 • geodety i kartografa,
 • grafika komputerowego,
 • plastyka, dekoratora wnętrz i konserwatora zabytków,
 • pracownika ds. rachunkowości i księgowości,
 • członka służb mundurowych,
 • specjalisty ds. finansowych.

Praca Gniezno: praca jednozmianowa, zdalna oraz inne możliwości zatrudnienia

Niezależnie od tego, jakiej pracy szukasz, Gniezno ma do zaoferowania wiele ciekawych możliwości zawodowych. Osoby, które znają skuteczne sposoby pozyskiwania darczyńców, gotowych wpłacać datki z potrzeby okazania serca, powinny pracować w jednej z działających tu fundacji.

Możliwa jest także, tak ceniona dziś, praca zdalna w Gnieźnie, która czeka przede wszystkim na specjalistów z branży IT – programistów, testerów aplikacji, analityków systemowych i administratorów aplikacji.

Poza tym znajdą ją asystentki, sekretarki, specjaliści ds. obsługi klienta, specjaliści ds. mediów społecznościowych, copywriterzy, social media managerowie, analitycy sprzedaży, specjaliści ds. komunikacji, specjaliści ds. analiz i dokumentacji, analitycy danych finansowych, redaktorzy, brand managerowie oraz graficy.

Pracę jednozmianową w Gnieźnie znajdzie zarówno pracownik fizyczny, jak i specjalista. Duże przedsiębiorstwa w tym mieście poszukują zwłaszcza mechaników do napraw maszyn, a także tych zajmujących się tworzeniem dokumentacji technicznej, projektowaniem maszyn oraz opieką nad wdrożeniem przydzielonych projektów.

Pracę znajdzie także specjalista ds. inwestycji odpowiadający za prowadzenie ewidencji faktur sprzedażowych, a także programista zajmujący się programowaniem robotów przemysłowych i programowaniem sterowników.

Gniezno: lekka praca na pół etatu i inna praca dodatkowa

Studenci z Gniezna mogą zatrudnić się w wielu miejscach, które oferują elastyczne godziny pracy dopasowane do ich planu zajęć oraz kompleksowe szkolenie i przygotowanie do wykonywania obowiązków.

Pracować na pół etatu w Gnieźnie może m.in. magazynier, kasjer-sprzedawca, recepcjonista, dostawca jedzenia, barista, kelner, asystent biura, niania, pracownik biurowy, pakowacz oraz host. Najczęściej oferowana jest umowa zlecenie oraz najniższa stawka godzinowa.

W przypadku studentów lub uczniów może być to jednak opłacalne – dla osób z tym statusem kwota brutto jest jednocześnie kwotą netto, a zatem zarobki są wyższe niż w przypadku osób, od których pobierane są składki.

Lekka praca w Gnieźnie kierowana jest często do emerytów. Jeden senior pracuje tu m.in. w ochronie, gdzie najważniejsza jest dyspozycyjność. Zapewnianie bezpieczeństwa to branża, w której zatrudnienie znajdują także osoby z orzeczeniem. Praca w Gnieźnie często przyjmuje także wymiar zajęć dorywczych. Praca dodatkowa w Gnieźnie to m.in. sprzątanie czy praca biurowa.

Gdzie szukać ofert pracy z Gniezna i okolic?

Oferty pracy z Gniezna można znaleźć na stronie JobsferaPoznan.pl, gdzie pracodawcy z całego województwa wielkopolskiego zamieszczają setki ogłoszeń dziennie.

Serwis umożliwia wybranie przez użytkownika interesującej go wysokości zarobków, stanowiska, formy umowy (umowa zlecenie, umowa o pracę, umowa o dzieło, kontrakt B2B, itp.), a także rodzaju etatu (część etatu, pełny etat).

Poza tym może on otrzymywać powiadomienia e-mail o nowych ofertach pracy. JobsferaPoznan.pl to wygodny i szybki sposób na znalezienie zatrudnienia, nie tylko w samym Gnieźnie, ale i w okolicy miasta lub dalszych rejonach województwa wielkopolskiego.

W polu “kojalizacja” można wpisać m.in. takie miejscowości, jak: Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Krotoszyn, Leszno, Jarocin czy Kostrzyn.

Urząd Miasta Gniezno – oferty pracy i inne źródła ofert

Jeśli interesuje nas stanowisko związane z sektorem publicznym, ofert pracy w tzw. budżetówce można z powodzeniem szukać w bazie Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, a nawet MOPS-u w Gnieźnie.

Natomiast jeśli nie chcemy szukać pracy na własną rękę, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów pracujących w niejednej agencji pracy z Gniezna. Takie firmy oferują usługi pośrednictwa zatrudnienia i zwykle nie trzeba płacić za dostęp do bazy ich ofert pracy.

Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie — oferty pracy dla zarejestrowanych bezrobotnych

Wsparcia w znalezieniu zatrudnienia zawsze warto szukać także w strukturach Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie. Instytucja działa przy ul. Jana Sobieskiego 20 i oprócz dopasowania naszego CV do odpowiednich ofert ze swojej bazy, może zaproponować nam także inne formy pomocy.

Może to być m.in. propozycja odbycia stażu zawodowego czy wzięcia udziału w szkoleniu. Obie aktywności służą podnoszeniu kwalifikacji i szans na skuteczne poruszanie się na rynku pracy w Gnieźnie. Ponadto urząd może również przyznać fundusze na rozkręcenie własnego biznesu.

O wszystkich formach pomocy realizowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie przeczytamy na stronie gniezno.praca.gov.pl. Z placówką da się skontaktować także pod numerem telefonu: 62 426 16 49.

Gniezno – ośrodek przyjaznym inwestorom

Gniezno ma wiele atutów, które są istotne z perspektywy inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Mowa zwłaszcza o dobrym położeniu geograficznym:

 • w dobrze rozwiniętym ekonomicznie województwie wielkopolskim,
 • przy drodze ekspresowej S5,
 • w pobliżu autostrady A2,
 • niedaleko międzynarodowych lotnisk: Bydgoszcz-Szwederowo (80 km) oraz Poznań-Ławica (60 km),
 • w promieniu 300 km od dużych ośrodków przemysłowych oraz miejskich: Berlina, Wrocławia, Warszawy, Trójmiasta, Łodzi oraz Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Wśród innych zalet tego miasta wymienia się bogatą infrastrukturę otoczenia biznesu oraz niskie koszty zatrudnienia i życia w porównaniu do większych ośrodków miejskich. Na terenie Gniezna funkcjonuje Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, mieszcząca infrastrukturę gotową do wynajęcia i rozpoczęcia własnej działalności.

Inwestor, który zdecyduje się tu stworzyć nowe miejsca pracy, może liczyć na ulgi i zwolnienia podatkowe. Za obecność wykształconej kadry pracowniczej w mieście odpowiadają m.in. gnieźnieńskie szkoły wyższe: Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. H. Cegielskiego.