Wczytywanie...

Praca Poznań — aktualne oferty pracy w Poznaniu

Jobsfera Poznań

Pracę w Poznaniu znajdzie zarówno pracownik fizyczny bez kwalifikacji, jak i doświadczony specjalista chcący pracować zdalnie. Pomimo bardzo niskiego poziomu bezrobocia pracodawcy z Poznania, stolicy województwa wielkopolskiego, poszukują wielu kandydatów w różnorodnych branżach. Co jeszcze warto wiedzieć o poznańskim rynku pracy?

Poznań – charakterystyka miasta

Poznań to stolica województwa wielkopolskiego i jedno z najstarszych, a obecnie także jedno z największych miast w Polsce — ósme pod względem powierzchni i piąte biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Stolica Wielkopolski stanowi centrum aglomeracji poznańskiej, w której skład wchodzi okoliczny powiat poznański oraz miejscowości, takie jak Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem. To lokalny ośrodek gospodarczy, kulturowy, turystyczny i handlowo-usługowy.

Miasto może pochwalić się m.in. najstarszą, największą i najbardziej znaną powierzchnią wystawienniczą w kraju. Mowa o Międzynarodowych Targach Poznańskich. Ciekawostką może być fakt, że to właśnie w Poznaniu swoją siedzibę ma najwyższe taktyczne dowództwo Armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Od lat 90. w mieście stopniowo ubywa mieszkańców.

Poznań – rynek pracy i struktura zatrudnienia

Według najnowszych danych GUS-u przemysł stanowi aż 21,6% całej struktury zatrudnienia Poznania i grupuje zdecydowanie największą liczbę pracowników. Na drugim miejscu jest handel wraz z naprawą pojazdów samochodowych. W tym sektorze zatrudnienie znajduje około 18% wszystkich aktywnych zawodowo mieszkańców Poznania i okolic.

Natomiast 13% w strukturze zatrudnienia miasta zajmuje edukacja. Najmniej osób pracujących w Poznaniu jest związanych z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem — jedynie 0,4% wszystkich pracowników. Stosunkowo mało osób, bo zaledwie 0,5%, prowadzi także niesklasyfikowaną działalność w sektorze usług. Tzw. budżetówka dotyczy około 33,8% wszystkich miejsc pracy funkcjonujących w Poznaniu.

Praca Poznań: bezrobocie – ile wynosi?

We wrześniu 2022 roku stopa bezrobocia w Poznaniu wyniosła jedynie 1% To niezmiennie jeden z najniższych poziomów bezrobocia notowany w polskich miastach. Stolicę województwa wielkopolskiego cechuje mniejsza liczba bezrobotnych, niż nawet ta określana dla Warszawy czy Wrocławia, czyli najatrakcyjniejszych i obecnie najczęściej wybieranych rynków pracy w Polsce. Najwięcej osób pozostających bez zatrudnienia w Poznaniu ma od 35 do 44 lat i posiada wykształcenie wyższe.

Rynek zatrudnienia w Poznaniu

Pomimo bardzo niskiego poziomu bezrobocia na poznańskim rynku pracy wciąż brakuje pracowników. Badanie “Barometru Zawodów” podaje, że duży deficyt kandydatów dotyczy zwłaszcza:

 • administratorów stron internetowych,
 • kierowców autobusów,
 • kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • lekarzy wszelkich specjalności,
 • nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego,
 • nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących,
 • nauczycieli przedmiotów zawodowych,
 • nauczycieli przedszkoli,
 • nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
 • pielęgniarek i położnych,
 • projektantów i administratorów bez danych oraz programistów,
 • tapicerów,
 • wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

Praca Poznań: średnie zarobki

Przeciętne wynagrodzenie w Poznaniu w sektorze przedsiębiorstw wyniosło pod koniec 2020 roku niecałe 5 tys. zł brutto, natomiast ogólny statystyczny, miesięczny zarobek przeciętnego mieszkańca stolicy województwa wielkopolskiego osiągnął około 6,1 tys. zł brutto. Średnia miesięczna wypłata zatrudnionych w poznańskiej tzw. budżetówce jest lepsza, niż statystyczny zarobek w sektorze prywatnym o około 500 zł i wynosi 6,4 tys. zł brutto.

Najbardziej dochodowe branże w Poznaniu

Choć poziom zarobków zależy oczywiście od wielu zmiennych i indywidulanych czynników, m.in. od doświadczenia pracownika, czy tego, jakim budżetem dysponuje pracodawca, to najlepiej opłacaną branżą w Poznaniu jest informacja i komunikacja ze średnimi miesięcznymi wynagrodzeniami na poziomie 9,1 tys. zł brutto. Zdecydowanie warto także podejmować tu działalność finansową i ubezpieczeniową. Można liczyć na około 7,3 tys. zł brutto miesięcznie.

Trzecia najwyższa mediana zarobków dotyczy poznańskiego przemysłu i wynosi 6,3 tys. zł brutto miesięcznie. Relatywnie dobrze zarabiają także urzędnicy administracji publicznej – około 6,8 tys. zł brutto miesięcznie. Najwyższe wynagrodzenia dotyczą oczywiście kadr kierowniczych. Najlepiej zarabia tu kierownik, koordynator, manager itp.

Poznań – przemysł i oferty pracy

Poznań to również centralny ośrodek Poznańskiego Okręgu Przemysłowego. Pracodawcy zatrudniają tu pracowników w różnorodnych i licznych gałęziach produkcji. Nie tylko pracownik fizyczny z Poznania cały czas ma duże szanse na znalezienie pracy m.in. w:

 • przemyśle elektromaszynowym: środków transportu, maszynowym i precyzyjnym, elektrotechnicznym,
 • przemyśle chemicznym: farmaceutycznym, gumowym, kosmetycznym, chemii gospodarczej, farb i lakierów oraz wyrobów z tworzyw sztucznych,
 • przemyśle spożywczym: mięsnym, rybnym, piwowarskim, koncentratów spożywczych, tytoniowym, kawowym, piekarniczym i cukierniczym,
 • przemyśle drzewno-papierniczym: papierniczym, meblarskim i drukarskim,
 • przemyśle mineralnym: szklarskim i materiałów budowlanych.

Branże oferujące najniższe zarobki w Poznaniu i regionie

W Poznaniu najgorsze wynagrodzenia pobierają pracownicy branży HoReCa (zakwaterowań i gastronomii), zatrudnieni w administracji i działalności wspierającej oraz prowadzący działalność związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją. Średnie miesięczne wypłaty tych grup to kolejno 3,5, 4,3 oraz 4,8 tys. zł brutto miesięcznie. Do 5 tys. zł brutto miesięcznie nie dochodzą także wynagrodzenia oferowane w poznańskim sektorze transportu i logistyki.

Gdzie szukać pracy w Poznaniu?

Mieszkańcy Poznania i okolic często poszukują pracy m.in. w strukturach następujących firm:

 • Amazon w Sadach koło Poznania,
 • Volkswagen Poznań,
 • MPK Poznań,
 • Lidl,
 • Nivea,
 • Ikea,
 • Primark,
 • Bridgestone,
 • Kompania Piwowarska S. A.

To jedni z największych pracodawców w regionie.

Oferty pracy z Poznania i okolic czekają w internecie

Oferty pracy z Poznania i okolic dostępne są także w Internecie, na różnych portalach pracy czy też w grupach mediów społecznościowych. Jedna z największych stron grupujących ogłoszenia o pracę to Jobsfera Poznań. Znalezienie zatrudnienia za jej pomocą jest szybki i wygodne. Wystarczy skorzystać z filtrów widniejących na górze witryny i sprecyzować, jakie interesuje nas stanowisko lub branża, w jakiej dokładnie lokalizacji chcielibyśmy pracować, jaki typ umowy (umowa o pracę, umowa zlecenie itp.) i formę etatu preferujemy oraz jakie mamy wymagania finansowe.

JobsferaPoznan.pl wyświetli tylko adekwatne ogłoszenia, a nawet pozwoli “sprawdzić” pracodawców, którzy opublikowali poszczególne oferty. Na forum JobsferaPoznan.pl przeczytamy opinie o tysiącach firm z całego kraju, wystawione przez osoby, które aktualnie pracują w tych miejscach lub nie są już zatrudnione. Zadamy także własne pytania, np. dotyczące procesu rekrutacyjnego czy stawki zarobków.

Jak szukać pracy w Poznaniu? Agencje zatrudnienia

Alternatywą dla publicznych urzędów są prywatne agencje pracy z Poznania. Takie firmy również oferują usługi pośrednictwa pracy. Niektóre agencje zatrudnienia specjalizują się np. w znajdywaniu prac tymczasowych, sezonowych, dorywczych itp. Inne realizują także kontrakty zagraniczne i wysyłają pracowników, np. do Niemiec. Pomagają również w znalezieniu pracy dla Ukraińców w Poznaniu.

Praca w Poznaniu od ręki – gdzie jej szukać?

Pracodawcy premiują przede wszystkim doświadczenie zawodowe. Stabilna umowa o pracę czeka w Poznaniu w wielu różnorodnych branżach, m.in. w:

 • Informatyce – zatrudnienie znajdą m.in. specjaliści ds. analityki, testowania i obsługi systemów;
 • Budownictwie, naprawach i produkcji – pracę otrzymają nie tylko ślusarze, operatorzy maszyn i mechanicy, ale również niemal dosłownie każdy inny specjalista ds. technicznych;
 • Gastronomii i zakwaterowaniach;
 • Transporcie, spedycji i logistyce;
 • Kolejnictwie;
 • Edukacji;
 • Branży medyczno-opiekuńczej;
 • Administracji i księgowości;
 • Sektorze publicznym – m.in. na pocztach i w szeregach służb mundurowych oraz socjalnych;
 • Sprzedaży i elektronicznej obsłudze klientów;
 • PR, marketingu i reklamie;
 • Robotyce, automatyce i elektronice.

W roku 2023 na poznańskim rynku pracy może funkcjonować jedynie zbyt wielu meteorologów, geologów i geografów. To jedyna grupa zawodowa, która prawdopodobnie zderzy się z brakiem możliwości podjęcia pracy w zawodzie w stolicy województwa wielkopolskiego.

Praca zdalna w Poznaniu

Poznań to jedno z miast, w których możliwa i powszechna jest praca zdalna. Młodszy specjalista, jak i doświadczony pracownik – każdy ma spore szanse na wykonywanie swoich obowiązków w domu. Programista i inny specjalista obszaru IT powinien znaleźć tu wiele ofert proponujących ten tryb pracy. To samo tyczy się osób z doświadczeniem w consultingu, a także finansach i księgowości.

Kandydatów do pracy zdalnej poszukują również przedsiębiorstwa działające w obszarze reklamy i marketingu, e-commerce czy usług dla biznesu. Jeśli zdalna praca to dla Ciebie produktywna i najwygodniejsza forma działania, spytaj swojego pracodawcę, czy będzie skłonny zagwarantować Ci możliwość jej podjęcia.

Praca dodatkowa w Poznaniu: oferty dla studentów, emerytów i na weekendy

Także praca dorywcza w Poznaniu jest stosunkowo łatwo dostępna. W nowych ogłoszeniach poszukiwani są zwłaszcza moderatorzy social mediów (praca zdalna w Poznaniu), doradcy klienta, bariści, sprzedawcy, recepcjoniści, pakowacze, magazynierzy, sprzątacze oraz hostessy. Jeśli chodzi o pracę dodatkową w Poznaniu, podstawą zatrudnienia jest najczęściej umowa zlecenie. Jako duży ośrodek akademicki Poznań dostarcza także wiele ofert pracy na pół etatu dla studentów, a nawet nieletnich uczniów. Praca weekendowa w Poznaniu nie jest przeznaczona jednak tylko dla żaków.

Praca na weekendy to dogodna opcja dorabiania również dla tych, którzy pracują w tygodniu np. od 7 do 15 w Poznaniu na pełen etat. Pracy sezonowej i dorywczej warto szukać również w ochronie. Tu możliwość zatrudnienia otrzymają także osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, emeryci i seniorzy. Inne formy zdobycia dodatkowego zarobku to m.in. praca biurowa w Poznaniu, sprzątanie czy chałupnictwo.

BIP Poznań — praca w urzędzie i praca dla nauczycieli w Poznaniu

Osoby chcące pracować w tzw. budżetówce w Poznaniu, nie tylko w oświacie, powinny szukać pracy m.in. poprzez Biuletyn Informacji Publicznej. Znajdą tu m.in. oferty pracy z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Urzędu Miasta, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu czy Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz jednostek podległych wszystkim tym urzędom.

Oferty pracy dla nauczycieli z Poznania zbiera i publikuje Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Jest to elektroniczny bank ofert pracy dla nauczycieli z miasta, powiatu i województwa. W związku z występującymi, znacznymi brakami w kadrach, praca w oświacie w Poznaniu dostępna jest dla wielu nauczycieli i pedagogów o różnorodnych specjalizacjach.

Znajdą ją oni nie tylko w publicznych szkołach, ale również w prywatnym sektorze edukacyjnym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że baza ofert pracy dla nauczycieli z Poznania udostępniana przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu najczęściej zawiera najwięcej ogłoszeń dotyczących sektora publicznego.

Powiatowy Urząd Pracy Poznań — umowa o pracę z urzędu i inne formy pomocy

W znalezieniu zatrudnienia pomaga także Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, który mieści się przy ul. Czarnieckiego 9. Przy ul. Szyperskiej 14 funkcjonuje natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, który także świadczy usługi pośrednictwa pracy, a nawet posiada szerszą bazę ofert, ponieważ pochodzącą, nie tylko od pracodawców ze stolicy Wielkopolski i okolicznego powiatu, ale z całego województwa.

Inny zasób ogłoszeń to niejedyna różnica pomiędzy powiatowym i wojewódzkim urzędem. Każdy z nich ma przypisany inny zakres spraw i pomocy, o którą możemy się starać. Dlatego przed osobistym udaniem się do którejkolwiek z placówek, warto najpierw zapoznać się szczegółowo z wiadomościami zamieszczonymi na stronach poznan.praca.gov.pl oraz wuppoznan.praca.gov.pl.

Niezbędnych informacji udzielą również osoby pracujące w urzędowych centralach telefonicznych. Numer, pod którym połączymy się z Powiatowym Urzędem Pracy w Poznaniu to: 61 834 56 40. Natomiast do Wojewódzkiego Urzędu pracy w Poznaniu dodzwonimy się pod numerem: 61 846 38 19.

Poznań – rozwinięta infrastruktura komunikacyjna

Poznań to istotny węzeł drogowy i kolejowy. Zbiega się tu kilkanaście dróg, w tym autostrada A2. Funkcjonuje tu również międzynarodowy Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Natomiast Poznański Węzeł Kolejowy należy do jednego z największych i najliczniej używanych w kraju.

Przez Poznań przebiega rowerowa trasa EV9, która łączy Gdańsk i Pulę — chorwackie miasto położone nad Morzem Adriatyckim. Stolica województwa wielkopolskiego może pochwalić się rozwiniętą siecią dróg przeznaczonych dla cyklistów. Dookoła miasta wytyczono specjalny pierścień rowerowy, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy Poznania, ale również turyści-amatorzy aktywnego wypoczynku.

Poznań – zaplecze edukacyjne

Poznań to jeden z ważniejszych ośrodków akademickich w kraju. Wyższe wykształcenie zdobywają tu żacy przybywający nie tylko z terenów samej Wielkopolski. W całym kraju, a także na całym świecie pracują cenieni absolwenci poznańskich szkół wyższych oraz branżowych. Poznań oferuje studentom naukę na kilkunastu uczelniach. Kandydaci do dyspozycji mają m.in. aż 8 uczelni państwowych:

 • Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego,
 • Akademię Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego,
 • Politechnikę Poznańską,
 • Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz,
 • Uniwersytet Ekonomiczny,
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego,
 • Uniwersytet Przyrodniczy.

Kultura w Poznaniu — instytucje, festiwale i konkursy

Najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie odbywa się właśnie w Poznaniu. Poznań co pięć lat jest siedzibą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, a co dwa — międzynarodowego festiwalu chóralnego Universitas Cantat. Miasto to siedziba wielu cyklicznych wydarzeń kulturalnych, m.in. Jarmarku Świętojańskiego, Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, Malta Festiwalu, festiwalu “Ale Kino!” czy też Pyrkonu.

Działa tu wiele instytucji kultury, m.in. opera, filharmonia, liczne teatry, kina, muzea, galerie sztuki, chóry, orkiestry oraz zespoły muzyczne. To w Poznaniu powstało pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności, czyli Concordia Design. Przyznaje się tu Poznańską Nagrodę Literacką.

Turystyka w Poznaniu — ciekawe szlaki

Poznań jest jedynym z chętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Bardzo duży odsetek przybywających to także osoby, które wiążą swój pobyt w stolicy Wielkopolski z celami biznesowymi. Przez miasto przebiega pięć wytyczonych tras turystycznych związanych m.in. z historią i architekturą Poznania:

 • Trakt Królewsko-Cesarski,
 • Szlak Piastowski,
 • Szlak Romański,
 • Trasa Kórnicka,
 • Wielkopolska Droga św. Jakuba.

Miejskie atrakcje Poznania: architektura i zabytki

Ze względu na swoją genezę, sięgającą średniowiecza, część Poznania, obejmująca m.in. Stare Miasto, Ostrów Tumski, Zagórze, Chwaliszewo oraz Park Cytadela zyskały status pomnika historii. Można podziwiać tu również, trzeci co wielkości w całej Europie, układ fortyfikacji zbudowanych przez Niemców w XIX i XX wieku.

Lista zabytków chronionych prawnie jest w Poznaniu bardzo długa i obejmuje m.in. liczne budynki sakralne, cmentarze, parki, zespoły urbanistyczne, architekturę obronną i wojskową, a także budynki użyteczności publicznej, jak i niektóre budynki mieszkalne. Warto wymienić tu, chociażby:

 • renesansowy budynek ratusza z dwoma trykającymi się koziołkami na jego wieży,
 • domki budnicze na rynku miejskim,
 • wagę miejską,
 • odwach,
 • barokową farę (Bazylikę Kolegiacką Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa) i przylegający do niej dawny kompleks kolegium jezuickiego,
 • Zamek Królewski,
 • Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła,
 • Zamek Cesarski,
 • Aulę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,
 • Collegium Minus,
 • Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki,
 • Fort Va,
 • Fort III.

Poznań – najbardziej znane tereny rekreacyjne

Jedną z reprezentacyjnych części Poznania są tereny rekreacyjne przy sztucznym Jeziorze Maltańskim. Znajdziemy tu m.in.:

 • tor regatowy,
 • tereny spacerowe i ścieżki rowerowe,
 • całoroczny stok narciarski,
 • pole do minigolfa,
 • dwa parki linowe,
 • kolejkę górką,
 • park wodny.

Tereny zielone w Poznaniu i jego okolicach

Niedaleko Poznania znajduje się Wielkopolski Park Narodowy oraz trzy parki krajobrazowe. Także w samych granicach administracyjnych miasta wytyczono m.in. dwa rezerwaty przyrody, w tym rezerwat Meteoryt Morasko, w którym znajdziemy 7 kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytów.

Znajduje się tu kilka większych jezior i kilkanaście mniejszych zbiorników wodnych. Przez Poznań przepływa m.in. Warta, czyli trzecia co do wielkości rzeka w Polsce i pierwsza w województwie wielkopolskim. W mieście działają m.in. dwa ogrody zoologiczne, ogród botaniczny i palmiarnia.

Poznańskie inkubatory przedsiębiorczości

Poznań to jeden z największych ośrodków gospodarczych i rynków zatrudnienia, nie tylko w samej Wielkopolsce, ale także w całym kraju. W obrębie miasta i w jego okolicach działa kilka instytucji określanych mianem inkubatorów przedsiębiorczości. To podmioty starające się wspierać rozwój lokalnych firm i tworzyć nowe miejsca pracy.

Warto wymienić tu, chociażby Poznański Park Naukowo-Techniczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza czy też Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy. Liczne przedsiębiorstwa grupuje również poznańska podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której obiekty znajdują się w dzielnicach Franowo i Żegrze.